Jak pozbyć się łupieżu?

Łupież jest najczęstszą chorobą skóry głowy o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Uważa się, że dotyczy minimum 50% populacji, częściej pojawia się u mężczyzn niż kobiet – związane to jest z większą aktywnością hormonów odpowiedzialnych za produkcję sebum w skórze. Szczyt zachorowań przypada na wiek ok. 20. roku życia. Jak się go łatwo pozbyć? Podpowiadamy.

Czym jest łupież i jakie są jego przyczyny?

Łupież to nic innego niż schorzenie dermatologiczne, którego przyczyną jest zbytnie wysuszenie skóry głowy, jej przetłuszczenie bądź infekcja grzybicza. Skóra, przesuszona lub zaatakowana przez grzyby pasożytujące na łoju skórnym, łuszczy się, w efekcie czego na włosy i ubranie opada zrogowaciały naskórek przypominający białe płatki.

Wśród przyczyn łupieżu najczęściej można wymienić podrażnioną i tłustą skórę, niedostateczną częstość mycia włosów szamponem czy obecność grzyba drożdżopodobnego, który żywi się substancjami oleistymi skóry głowy u większości osób dorosłych. Bardzo często można również borykać się z suchą skórą, nadwrażliwością na składniki kosmetyków stosowanych do pielęgnacji włosów oraz choroby skóry, jak chociażby egzema czy atopowe zapalenie skóry głowy.

Jakie wyróżniamy rodzaje łupieżu?

Ze względu na przyczynę występowania łupieżu wyróżniamy kilka rodzajów schorzenia. Pierwszym z nich jest łupież suchy – wynikający najczęściej z przesuszenia skóry głowy. Z kolei łupież tłusty wywołany jest przez grzyb drożdżopodobny i występuje najczęściej u osób ze skłonnością do przetłuszczania się włosów.

Rzadziej spotykanym, lecz często nieprzyjemnym rodzajem jest także łupież pstry – wywołany przez grzyby drożdżopodobne bytujące na skórze większości osób, związany z niekontrolowanym namnażaniem się tych grzybów. Łupież ten objawia się obecnością fragmentów odbarwionej skóry, najczęściej zlokalizowanych w okolicy pleców, klatki piersiowej, szyi, ramion; zmianom towarzyszy świąd i łuszczenie się skóry.

Sprawiający największy dyskomfort jest z kolei łupież różowy Gilberta. Spowodowany jest infekcją bakteryjną skóry, a objawy to na początku występowanie jednej łuszczącej się rumieniowej zmiany skórnej o średnicy kilku centymetrów, a następnie rozsianie się na większej powierzchni skóry mniejszych zmian o podobnym wyglądzie.

Leczenie łupieżu – jak zrobić to skutecznie?

To, co na łupież pomoże najskuteczniej to metody, które eliminują przyczynę choroby skóry. Najczęściej zaleca się korzystanie z szamponów przeciwłupieżowych i domowe sposoby na łupież. Konsultacja lekarska może okazać się potrzebna, jeśli po miesiącu stosowania tych metod łupież nadal jest widoczny lub jeśli skóra głowy mocno swędzi. Do dermatologa warto się udać również, jeśli jest ona zaczerwieniona i opuchnięta. Do domowej pielęgnacji skóry głowy przydadzą się ziołowe szampony do włosów. Dobrze sprawdzą się również płukanki z nagietka, rumianku, skrzypu polnego oraz kory wierzby.