Rejestrując dźwięki, dziecko uczy się nie tylko mowy, ale również rozwija umiejętności społeczne. Dlatego też zmysł ten jest tak istotny dla prawidłowego rozwoju malucha. Z tego powodu w przypadku wrodzonej wady słuchu aparat słuchowy powinny nosić już niemowlęta. Kiedy dokładnie i dlaczego potrzebne są maluchom aparaty słuchowe dla dzieci? Podpowiadamy.
Kiedy potrzebne są aparaty słuchowa dla dzieci?
Ubytki niedosłuchu mierzone są w decybelach. Przeprowadzając podstawowe badania, lekarz może określić stopień niedosłuchu pacjenta, dopasowując go do czterostopniowej skali, według której mały niedosłuch to 20-40 db., średni 41-65 db., duży 65-90 db., z kolei głęboki – powyżej 91 decybeli. Aparaty słuchowe dla dzieci powinny być wykorzystywane już w przypadku małego niedosłuchu. U starszych dzieci, powyżej 3 roku życia wada rozpoznawana jest dzięki tak zwanej audiometrii zabawowej, z kolei w przypadku młodszych pacjentów protetyk opiera się na badaniach: AI, OAE, ABR / ASSR, VRA / BOA.
Dlaczego potrzebne są aparaty słuchowe dla dzieci?
Dla rodziców informacja o wadzie słuchu dziecka często jest szokiem. Wielu opiekunów wówczas zastanawia się, czy zakup aparatu słuchowego jest absolutnie konieczny. Urządzenie takie jednak powinno się zakupić jak najszybciej, na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/. Badania pokazują, że szybkie rozpoznanie wady słuchu i rozpoczęcie noszenia aparatu przyczynia się do znacznej poprawy rozwoju mowy, umiejętność społecznych czy wyników osiąganych w szkole.
Warto pamiętać, że prawidłowe słyszenie jest kluczem do rozwoju mowy, a u dzieci z niedosłuchem bardzo często dochodzi do znacznego opóźnienia w tej kwestii. Maluchy, które poprawnie słyszą i mówią, mają również znacznie większe szanse na nawiązanie przyjaźni i relacji w grupie, niezależnie od wieku.
Zobacz także:https://projekt-zam.pl/aparaty-sluchowe-a-technologie-bezprzewodowe-jakie-mozliwosci-oferuja/
Jak wybrać aparat słuchowy dla dziecka?
Obecnie na rynku wstępnych jest kilka modeli aparatów słuchowych. Najpopularniejsze wersje to: zauszne, wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe. Dobór konkretnego urządzenia powinien być uzależniony przede wszystkim od wieku dziecka, a także rodzaju niedosłuchu. U mniejszych dzieci zazwyczaj wykorzystuje się zauszne modele, ponieważ są łatwiejsze w obsłudze, mają większe baterie i łatwo nimi sterować manualnie.
U nastolatków lepiej sprawdzają się wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe, które zapewniają dużą dyskrecję, ponieważ są niemal niewidoczne dla otoczenia. Warto pamiętać, że koszt aparatu słuchowego, który wydaje się sporym wydatkiem dla rodziców, nie jest ponoszony wyłącznie przez opiekunów, ponieważ mogą oni liczyć na otrzymanie środków z NFZ.
1 Comment