Jak często trzeba robić przegląd auta?

przeglad samochodu

Pojazd, który nie posiada aktualnego badania technicznego, zgodnie z prawem, nie może poruszać się po drogach publicznych. To na właścicielu spoczywa obowiązek wykonywania przeglądu auta w wymaganym terminie. Takiej czynności nie może przeprowadzić jednak samodzielnie. Zajmują się nią wyłącznie certyfikowani diagności zatrudnieni w stacjach diagnostycznych skp. Przegląd samochodu to nie tylko obowiązek, ale również ważne działanie z punktu bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ pozwala on zlokalizować usterki i usunąć je zanim doprowadzą do poważnych awarii. Jak często trzeba robić przegląd auta? Podpowiadamy.

Czym różni się przegląd techniczny od badania technicznego?

Wiele osób używa zamiennie pojęcia, jakim jest przegląd techniczny i badanie techniczne. Jest to jednak błąd, ponieważ terminy te oznaczają dwie zupełnie różne czynności. Najważniejsza różnica między nimi dotyczy obowiązkowości tych działań. Badanie techniczne zgodnie z prawem jest obowiązkowe i wykonywane w stacjach kontroli pojazdów, w celu dopuszczenia auta do ruchu. Brak badania technicznego grozi karą finansową dla właściciela i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Z kolei cena badania technicznego jest uregulowana przepisami prawa i wynika wprost z rozporządzenia.

Przegląd techniczny z kolei nie jest obowiązkowy i zazwyczaj wykonywany jest w ramach gwarancji producenta samochodu. Dlatego dotyczy modeli nie starszych niż 10-letnie. Częstotliwość jego wykonywania zależy od zaleceń producenta. Przeprowadza się go w autoryzowanej stacji obsługi konkretnej marki, a brak wykonania takiego przeglądu może skutkować, na przykład utratą gwarancji producenta. Cena takiego przeglądu jest uzależniona od między innymi modelu auta i ustalana przez ASO. To ile trwa przegląd samochodu, również zależy od zakresu czynności sprawdzających stan techniczny auta.

Badanie techniczne pojazdu – jak często należy je wykonywać?

Badanie techniczne należy wykonywać co roku. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły. W przypadku nowego auta, badanie techniczne wymagane jest dopiero po trzech latach od dnia rejestracji pojazdu, a kolejne po dwóch latach. Dlatego pięcioletnie i starsze auta wymagają przeglądu co roku. Coroczny przegląd samochodu jest obowiązkowy również w przypadku aut wyposażonych w instalację lpg, niezależnie od daty produkcji i rejestracji konkretnego modelu. Badanie techniczne musi być wykonane również w sytuacji, kiedy kupimy auto za granicą i chcemy je zarejestrować w Polsce oraz w przypadku modeli, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub gdy samochód ma być przeznaczony do przewozu niebezpiecznych ładunków.

Diagnosta sprawdza stan techniczny samochodu, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, wydechowy, nadwozie, zawieszenie, ogumienie, oświetlenie, pasy bezpieczeństwa czy obowiązkowe wyposażenie. Spisuje też stan licznika i numer VIN. Jeżeli zauważy jakąś usterkę, która istotnie wpływa na stan techniczny pojazdu, wówczas właściciel pojazdu ma 14 dni, by udać się do mechanika i usunąć awarię, a następnie przyjechać na dodatkowe badanie techniczne do miejsca, w którym wykryto usterkę.

Przegląd okresowy samochodu – jak często należy sprawdzać stan pojazdu?

Przegląd okresowy samochodów osobowych nie jest obowiązkowy w świetle przepisów prawa. Wielu producentów jednak wymaga, by mechanik w autoryzowanym serwisie danej marki przeprowadził kilka niezbędnych czynności w ramach okresowego przeglądu technicznego. Specjaliści przeprowadzają działania takie jak między innymi wymiana zużytych części, wymiana oleju i innych płynów eksploatacyjnych, a także inna działania, które warunkuje zazwyczaj gwarancja.

W odróżnieniu od badania technicznego przegląd techniczny nie jest obowiązkowy. Jednak w przypadku zakupu nowego samochodu producent często wymaga regularnych wizyt w ASO, na przykład co 15 000 km, w przeciwnym wypadku właściciel nie spełnia warunków gwarancji i nie może na nią liczyć. Dlatego brak aktualnego przeglądu technicznego w odróżnieniu od braku badania zazwyczaj nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowania auta.

Badanie techniczne po terminie – konsekwencje w 2023

Ze względu na to, że ważność badania technicznego w większości przypadków to rok, po upływie tego czasu auto zgodnie z prawem uznawane jest za niesprawne i dlatego nie może poruszać się po drogach publicznych. Musimy wiedzieć, że jeżeli będziemy poruszać się takim pojazdem, a zatrzyma nas policja na kontrolę i stwierdzi brak ważnego badania technicznego, wówczas może zatrzymać dowód rejestracyjny i dodatkowo ukarać nas mandatem w kwocie od 1500 do 5000 zł.

Planowane są również przepisy, które podnosiłyby opłatę badania technicznego, jeżeli właściciel zgłosiłby się na nie, w sytuacji, gdy od ostatniego badania technicznego minęło 30 dni. Przegląd samochodu po terminie wówczas kosztowałby 198 zł. Nie wiadomo, jednak kiedy i czy przepisy te wejdą w życie i zaczną obowiązywać.

Il kosztuje badanie techniczne samochodu?

Pytanie, które zadają sobie właściciele zarówno starszych, jak i nowszych pojazdów dotyczy tego, ile kosztuje przegląd samochodu. Warto wiedzieć, że cena przeglądu w odróżnieniu od na przykład ceny OC ustalanej przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe czy w odróżnieniu od ceny okresowego badania technicznego ustalanego przez ASO, jest ściśle  regulowana prawnie. Kwestię tą reguluje rozporządzenie w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów. Można więc sprawdzić, ile kosztuje przegląd techniczny samochodu w okręgowej stacji kontroli, zanim jeszcze udamy się na takie badanie.

Przegląd techniczny samochodu osobowego kosztuje 99 zł. W przypadku, kiedy pojazd wyposażony jest w instalację LPG, wówczas cena przeglądu to 162 zł. Dla motocykla ustawowo wynosi ona 63 zł, zaś dla motoroweru 51 zł, a dla ciągnika rolniczego 63 zł. Wykonanie przeglądu, a więc badanie techniczne samochodu po wypadku z kolei to koszt 89 zł, po montażu butli gazowej 114 zł, a gdy auto ma zostać taksówką 42 zł.