Jak zabrać się do porządków w garażu?

porzadki w garazu

Wiosna to idealny moment nie tylko na długie spacery i inne formy aktywności na świeżym powietrzu, ale też na generalne porządki… w garażu! Według ekspertów wiosna to najlepszy czas na zmiany – w życiu, zachowaniu i otoczeniu. Powoli budzimy się z zimowego letargu, mamy więcej motywacji i chęci do działania. Szkoda nie wykorzystać wiosennej energii do zrobienia czegoś pożytecznego. Jak zabrać się do porządków w garażu? Jak zaaranżować garażową przestrzeń? I w jakie sprzęty warto zainwestować wiosenną porą? Oto nasze propozycje.

O ile posprzątanie w domu nie stanowi większego problemu (w końcu robimy to raczej regularnie), to kompleksowa organizacja garażu może być niemałym wyzwaniem. Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód, motor czy inne pojazdy, ale także schowek na najróżniejsze gadżety, sprzęty i akcesoria, na które nie mamy miejsca w domu. Czasem pełni też funkcję warsztatu, spiżarni, a nawet pralni. Nie każdy systematycznie sprząta w garażu. Z czasem więc staje się niefunkcjonalnym składzikiem niepotrzebnych rzeczy, w którym ciężko cokolwiek znaleźć. Wiosna to idealny czas na to, żeby to zmienić! Zdradzamy przepis na to, jak przemienić zagracony garaż w estetyczne pomieszczenie.

Najpierw pozbądź się tego, czego nie potrzebujesz

Pierwszym etapem generalnych porządków w garażu powinna być staranna selekcja wyposażenia. Koniec z sentymentami. Zepsute lub nienadające się do użytku przedmioty nadają się tylko do jednego – ich miejsce jest w koszu na śmieci. Z kolei nieużywane, ale sprawne rzeczy warto oddać potrzebującym, sprzedać na portalu aukcyjnym lub przez jedną z dedykowanych grup w mediach społecznościowych. Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie wyprzedaży garażowej.

Funkcjonalna organizacja garażowej przestrzeni

Po skrupulatnej selekcji wyposażenia garażu przychodzi czas na uporządkowanie tego, co powinno w nim zostać. Każda rzecz przechowywana w garażu musi mieć swoje miejsce. W dobrze zorganizowanej przestrzeni łatwiej utrzymać porządek!

W garażu przede wszystkim nie może zabraknąć pojemników, pudeł i różnego rodzaju skrzynek, służących do przechowywania narzędzi i gadżetów. Większość garażowych pojemników można ustawić jeden na drugim, dzięki czemu cała konstrukcja nie zajmie dużo miejsca.

Ręczne klucze i podobne akcesoria można przechowywać na specjalnych uchwytach na narzędzia, zamontowanych na ścianie. Świetnie sprawdzą się do tego uchwyty samozaciskające, które umożliwiają łatwe i szybkie wsunięcie trzonka narzędzia i doskonale utrzymują go w miejscu. Uchwyty dostępne są w formie pojedynczych haczyków lub całych listew.

W przestronnym garażu warto umieścić szafę z przesuwnymi drzwiami na większe gadżety i sprzęty. Szafa nie tylko jest pojemna, ale także prezentuje się bardzo estetycznie.

Wiosenne zmiany – w jaki sprzęt warto zainwestować?

Po uporządkowaniu przestrzeni garażowej może okazać się, że do dyspozycji zostaje nam całkiem sporo miejsca. Możemy wykorzystać je do przechowywania nowych sprzętów.

Wiosną warto zainwestować w porządną myjkę ciśnieniową. Myjka przydaje się do bezdotykowego mycia samochodu, roweru czy utrzymywania czystości na podjeździe. Dzięki niej prace porządkowe w ogrodzie są proste i przyjemne. Dobrym pomysłem jest zakup modelu z wymiennymi dyszami, umożliwiającymi bardziej precyzyjne czyszczenie, np. mycie karoserii samochodu aktywną pianą. Aby przez długi czas cieszyć się niezawodną pracą myjki, warto postawić na model sprawdzonego producenta.

W odświeżonym garażu z pewnością znajdzie się miejsce na przenośną stację zasilania. Przenośna stacja zasilania to obowiązkowy element wyposażenia garażu. Sprzęt może się przydać podczas majsterkowania na zewnątrz, czy w przypadku przerw w dostawach prądu spowodowanych wiosennymi burzami. Ponadto dostarczy niezbędnej energii w czasie letnich imprez plenerowych. Stację można zabrać ze sobą na wiosenne wycieczki, wakacyjny kemping czy weekendowy piknik – wyjaśnia X, przedstawiciel firmy EcoFlow. – Model RIVER 2 o pojemności 256 Wh dostarczy energii większości powszechnie używanych domowych sprzętów. W pełni naładowane urządzenie może zasilać lodówkę przez 2-3 godziny, czy też naładować telefon aż 19 razy.

Niekwestionowaną zaletą stacji z serii RIVER jest wybitna żywotność. Urządzenie wyposażono w ulepszony akumulator LFP, który pozwala rozładować i naładować stację nawet 3000 razy. To przekłada się na niemal 10 lat użytkowania. Inwestycja w przenośną stację zasilania to inwestycja w bezpieczeństwo i niezawodność!

Wiosną warto rozważyć zakup traktorka koszącego. To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla posiadaczy większych ogrodów, których pielęgnacja wymaga sporo pracy. Dzięki niemu koszenie trawy na posiadłości to czysta przyjemność. Nie trzeba przemierzać kilometrów pieszo, pchając przed sobą ciężką kosiarkę. Cały proces przebiega sprawnie i bez większego wysiłku. Miłośnik gadżetów i wielofunkcyjnych rozwiązań może postawić na model wyposażony w dodatkowe akcesoria. Dzięki nim można przemienić traktorek w pług śnieżny, piaskarkę czy urządzenie do sprzątania podjazdu.