Jakie zastosowanie mają szalunki podczas budowy domu?

Szalunki są niezbędnym elementem każdej budowy. Pełnią one funkcję formy, która jest wykorzystywana do stawiania ścian, stropów lub budowy schodów. Ich użycie znacznie przyspiesza proces budowy oraz zapewnia solidność wykonania betonowych elementów. Jak dokładnie działają szalunki i w jaki sposób można je wykorzystać podczas budowy domu? Odpowiadamy.

Czym są szalunki?

Szalunki są to tymczasowe konstrukcje wykorzystywane do formowania konstrukcji betonowych. Wśród ich rodzajów wymienić możemy: szalunki ścienne, słupowe, stropowe oraz wykorzystywane do wykopów. Większość szalunków stworzona jest z desek lub drewnianych płyt, ale można spotkać również wersje wykonane z innych materiałów.

Jak działają szalunki? Postawiona konstrukcja pełni funkcję formy, do której wlewana jest mieszanka betonowa. Pozostaje ona w niej do czasu pełnego zaschnięcia. Wtedy to szalunek może zostać rozebrany. Ten rodzaj systemu wykorzystywany jest do stawiania ścian budynków, budowy stropów, a także zabezpieczania wykopów przed osunięciem się ziemi.

Czytaj także: https://yorkgroup.pl/rodzaje-srodkow-ochronnych-przy-pracy-na-wysokosciach/

Szalunki znajdują swoje zastosowanie przy stawianiu różnej wielkości budynków. Wykorzystuje się je zarówno przy budowie domów jednorodzinnych, jak i wielopiętowych konstrukcji. W przypadku małych, nieskomplikowanych brył wystarczą szalunki lekkogabarytowe. Przy większych budowach konieczne będzie użycie średniogabarytowych. Firmy zainteresowane nabyciem szalunków zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://szalbud.pl/.

Jak można wykorzystać szalunki podczas budowy domu?

Rola szalunków budowlanych jest nieoceniona. Ich wykorzystanie znacznie przyspiesza pracę, a także odpowiada za bezpieczeństwo na budowie. Pozwalają one na dowolne kształtowanie form betonowych, a tym samym na solidne ich wykonanie. Podczas budowy domu szalunki mogą być zastosowane do stawiania m.in. fundamentów, schodów, stropów, słupów czy ścian.

Do zbudowania niewielkich elementów jak np. schody wystarczą proste konstrukcje z desek. Stawianie ścian czy stropów będzie jednak wymagało użycia szalunków systemowych. W ich przypadku jedną formę wykorzystuje się do wykonania konstrukcji o większych od niej wymiarach. W takim przypadku budowa przeprowadzana jest w etapach.

Proces rozpoczyna się od postawienia tymczasowej konstrukcji, która zalewana jest betonem. Po jego zastygnięciu jest ona demontowana i stawiana nad gotową formą lub obok. Jest to sposób na zbudowanie ścian lub innych bardziej masywnych betonowych elementów. Tego rodzaju szalunki są najczęściej wykonane ze stali lub aluminium.